23 Ekim 2008 Perşembe

73 Adet Frekans Degişikligi

Türksart A.Ş. yönetimi 2A uydusunda yeni bir düzenleme yapacağını bildirerek transponder dizilimini tekrardan yapmak üzere 73 adet uydu TV ve Radyo yayın frekanslarını değiştireceğini bildirmiştir. (ulusal ve bölgesel tüm yayınlar)

Söz konusu değişim, 27 Ekim saat 02.00′da yapılacaktır. Bu tarihte tüm avrupa ve Türkiye yayınları mevcut frekanslarından, Türksat A.Ş. nin belirlediği yeni frekanslara taşınacağı için, Televizyon ve Radyo vericilerimizin uydu alış frekansları ayarlanana kadar yayın olmayacaktır.
Yayın kesintisi büyük şehirlerimizde yaşanmayacak ancak bazı küçük ilçelerde kısa süren yayın kesilmesi olacaktır. (teknik parametreler aşağıdadır)
Ayrıca;

- TV ve Radyo yayınlarını uydudan alan kişiler ,site ve ortak anten sistemleri uydu alıcı ayarlarını yapana kadar yayınları izleyemeyecektir.

- Türksat A.Ş. , 21 kablo TV merkezinden ilettiği kanalları ayni gün içinde ayarlayacak, ancak kısa süreli de olsa kesinti yaşanabilecektir.

- AGB peopelmetrelerinin özellikle digital olanları doğrudan , analog olanlar ise vericiler ayarlanana kadar ölçüm yapamayacaktır.

- Yurtdışı kablo TV - IPTV ve ortak sistemlerden iletilen yayınlarımız, ilgili operatörler ayar yapana kadar kesilmiş olacaktır.

Yapılacak olan frekans değişikliği nedeniyle hazırlıklar tamamlanmış, yurtiçi ve dışı ilgili kuruluşlara bilgi verilmiş olup, en kısa süre içinde frekans dönüşüm işi tamamlanacaktır.

Ayar için gerekli teknik uydu parametreleri :
2A uydusu Türkiye yayını
Frekans : 11.777,5Polarizasyon : Horizantzal (yatay)FEC : 5/6Sembol : 4444
2A uydusu Avrupa yayını
Frekans : 11.830,5Polarizasyon : Vertical ( dikey)FEC : 5/6Sembol : 6666

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder